Zdrowe żywienie i zmiana sposobu życia na bardziej harmonijny i racjonalny wymaga nie tylko odpowiedniego podejścia do siebie i znalezienia motywacji. Kluczowe jest zrozumienie, co oznacza taka przemiana i dlaczego jest ona nam potrzebna. Zazwyczaj pojawia się wtedy odpowiednia motywacja i silne uzasadnienie dla wszystkiego, co zmieniamy w swoim życiu.
Głęboka wiara w to, że życie w dużej mierze zależy od naszego samopoczucia, a samopoczucie od zdrowia i zadowolenia z życia, zmusza ludzi w ostatnich latach do bardzo silnego zawalczenia o samych siebie. W efekcie coraz więcej osób szuka pomocy specjalistów i ekspertów, którzy całościowo patrzą na problem i dostrzegają możliwość wyjścia z niego poprzez wprowadzenie surowego reżimu nie tylko żywieniowego.
Konieczne jest spojrzenie na świat w inny sposób, otwarcie się na ludzi i zrozumienie oraz wypowiadanie własnych emocji. W dzisiejszych czasach liczy się także odrzucenie pospiesznego konsumpcjonizmu, którego największym objawem jest niezdrowa wysoko przetworzona żywność i przyzwyczajenie człowieka do wszystkiego, co wygodne i nie wymaga wysiłku.